Ethereum – اتریوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟


ممکن است برای شما هم سوال باشد که اتریوم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ ارز دیجیتالی اتریوم (به انگلیسی: Ethereum) با هدف ایجاد برنامه های غیر متمرکز، در جولای 2015 توسط ویتالیک بوترین جوان روسی 23 ساله، معرفی شد. اتریوم پس از بیت کوین و در جایگاه دوم ارزهای دیجیتالی قرار دارد و همچنین مهم ترین رقیب بیت کوین به شمار می رود. امروزه خرید اتریوم توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است.

اتریوم – Ethereum چیست؟

بوترین، خالق Ethereum اعتقاد داشت که بیت کوین برای توسعه ی برنامه ها به یک زبان برنامه نویسی عمومی تر نیاز دارد؛ سپس برای معتقد کردن دیگران پیشنهاد توسعه یک پلتفرم جدید که با زبان برنامه نویسی عمومی تری ساخته شود را ارائه نمود. در واقع اتریوم ساخته شد تا با انجام کارهایی که بیت کوین قادر به انجام آن ها نیست، با آن رقابت کند. مهم ترین هدف او از اختراع این ارز دیجیتالی، انجام مبادلات مالی بدون دخالت انسان ها بود.

ارزش بازار اتریوم

ارزش این ارز دیجیتال در حال حاضر به بیش از 70 میلیارد دلار می رسد که از با ارزش ترین ارزهای رمز گذاری شده در بازار است. در زمان نگارش این مقاله هر واحد ارز اتریوم به مقدار 470 دلار آمریکا (معادل 4.555.258 تومان) ارزش دارد.

 

مقایسه اتریوم با بیت کوین

اتریوم و بیت کوین از لحاظ ساختاری به یکدیگر شبیه هستند اما تفاوت های اساسی نیز با هم دارند. مهم ترین تفاوت این دو ارز دیجیتالی هدف ها و قابلیت هایشان می باشد. در حالی که به نظر می رسد هدف بیت کوین کنار زدن paypal و بانکداری آنلاین باشد، هدف اتریوم انجام بدون خطا و امن تبادلات مالی بدون دخالت اشخاص ثالث می باشد.

در فرآیند استخراج بیت کوین، ماینرها (ماینر به افراد و نرم افزار هایی گفته می شود که ارز دیجیتال به دست می آورند) می توانند بیت کوین به دست بیاورند. اما در فرآیند استخراج اتریوم، ماینر نوعی توکن رمز نگاری شده به نام Ether به دست می آورد. همین امر باعث شده است کاربران بیشتری برای حضور و مشارکت در این شبکه اقدام کنند. بیت کوین یکی از کاربردهای بلاکچین و فقط یک ارز دیجیتال است اما اتریوم بسیار فراتر از آن می باشد.

 

ارزهای اتریوم

در شبکه ی اتریوم دو نوع ارز وجود دارد: ETH و ETC

ETH: توکن شبکه ی اتریوم، Ether نام دارد که با نام اختصاری ETH شناخته شده است و برای پرداخت کارمزدهای تراکنش ها، خدمات محاسباتی و داد و ستد در شبکه ی اتریوم استفاده می شود.

ETC: اتریوم کلاسیک که به اختصار ETC نوشته می شود، بلاکچین جدا شده ای است که با هدف ایجاد ابزاری بر پایه شبکه اتریوم که توسط آن پروژه های دیگر بتوانند در این اکوسیستم سرمایه جذب کنند، طراحی شده است.

 

ویژگی های اتریوم

اتریوم پلتفرمی آزاد، قابل برنامه ریزی، متن باز (Open Source) و مبتنی بر Blockchain است که به توسعه دهندگان امکان پیاده سازی برنامه های غیر متمرکز خود روی اتریوم را می دهد. از آن جا که تمامی برنامه های غیر متمرکز از جمله اتریوم روی بلاکچین اجرا می شوند، از تمامی ویژگی های بلاکچین برخوردار هستند.

داده های موجود در شبکه اتریوم، غیر قابل تغییر توسط انسان ها هستند. همچنین امکان نفوذ به این شبکه برای سانسور یا حذف داده ها وجود ندارد و هیچ کس قادر نیست فعالیت برنامه های این شبکه را متوقف یا از انجام آن ها جلوگیری کند.

خدمات متمرکز بزرگی مانند رای گیری، پرداخت ها، بیمه ها و… که توسط واسطه ها انجام می شوند می توانند توسط شبکه اتریوم غیر متمرکز شوند.

که یکی از قابلیت های منحصر به فرد آن که باعث تمایز آن با سایر ارزهای دیجیتالی می شود، قابلیت ایجاد قراردادهای هوشمند (Smart contracts) است.

قرارداد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند پروتکلی ویژه است که برای تنظیم خودکار قراردادها استفاده می شود. قرارداد های هوشمند، فرآیند ها و معاملات را در بستری امن و بدون دخالت انسان انجام می دهند. قراردادهای ثبت شده با این روش غیر قابل بازگشت و همچنین قابل پیگیری هستند. هر چقدر که استفاده از قراردادهای هوشمند Ethereum در نهادها گسترش یابد، قیمت این ارز نیز افزایش خواهد یافت.

آموزشکیف پول